
Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal, do wielu różnych światów. / Amo Jones
W uroczystości 75-lecia trzcińskiej Biblioteki uczestniczyli Burmistrz Gminy B. Wróbel, Sekretarz A. Dziedzic, Skarbnik Cz. Trautman, Kierownik Biblioteki Oddziałowej w Chojnie Justyna Maksymiuk-Bednarz, Antoni Śliwiński SMZT, radni, użytkownicy, czytelnicy i przyjaciele Biblioteki.
Trzcińska Biblioteka przetrwała 75 lat i ciągle się rozwija, podążając za czytelniczymi potrzebami. Jubileusz podkreśla rolę dzisiejszej biblioteki i bibliotekarzy w środowisku, ich zaangażowanie i wysiłek, jaki wkładają w promocję książki, zapewniając możliwość korzystania
z szeroko rozumianej oferty kulturalnej. Dziś nie tylko książka papierowa przyciąga czytelników, ale także ks. elektroniczna (e-booki, audiobooki), dostępna na różnych nośnikach. W 3 placówkach bibliotecznych zarejestrowanych jest 841 czytelników, którzy wypożyczyli w 2022r. ok. 16 000 ks. Osiągnięciem Biblioteki jest przyznanie jej: Złotej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego za jej 60-letnią działalność w środowisku na rzecz upowszechniania kultury oraz wyróżnienie instytucji w konkursie ?Biblioteka Roku? (2017) za całokształt działalności, upowszechnianie czytelnictwa i szeroko rozumianą działalność edukacyjną.
Obraz dzisiejszej biblioteki kształtował się na przestrzeni 75 lat. Jest wspólnym dorobkiem wielu osób. Jubileusz 75-lecia Biblioteki to hołd składany twórcom i założycielom Biblioteki /Bogdan Szulc, Tomasz Przetacznik, Jan Sokólski i Michał Szczepański/ oraz nieżyjącym bibliotekarzom /Jadwiga Krajczyńska, Eugenia Radożycka, Elżbieta Pachulska/, którzy wnieśli swój wkład w dzisiejsze święto.
Początki działalności biblioteki sięgają 1947 roku. Dnia 26.04.1948 Bogdan Szulc- aptekarz, wykonał obowiązek rejestracji biblioteki i założył kartę rejestracyjną. Biblioteka otrzymała status placówki publicznej dopiero na mocy okólnika Rady Państwa z dnia 21.07.1948r. Dyrektor Biblioteki R. Brzezińska podziękowania wszystkim pracownikom biblioteki pracującym w ciągu 75 lat działalności za działalność kulturalną i edukacyjną, która przyniosła wiele pozytywnych zmian otwierających małych i dużych czytelników na słowo pisane i kształtujących ich wrażliwość estetyczną. R. Brzezińska słowa podziękowania skierowała do bibliotekarzy i pracowników biblioteki dawniej pracujących: Stefanii Zwolińskiej, Janiny Sumara, Haliny Rak, Iwony Jabłońskiej, Jolanty Makuchowskiej, Bożeny Jasionowskiej, Anny Jobke, Bożeny Bogdziewicz, Ewy Rzeszótko, Alicji Wróbel, Edyty Skonieckiej, Bogumiły Michałek, Ewy Kozłowskiej-Skoczek, Elżbiety Zioła (Gł. Księgowa), Bożeny Jarosz/ która dbała o porządek.
Gorące podziękowania skierowała także do bibliotekarzy i pracowników obecnie pracujących: Eweliny Maślaniec, Anny Kunowskiej, Marii Ostrowskiej, Klaudii Hybiak, Marty Kopanickiej (Gł. Księgowej), Bożenie Grabowicz (dbającej o porządek). Były życzenia dla bibliotekarzy, czytelników i Biblioteki. Potem na salę wjechał jubileuszowy tort, którym poczęstowano gości.
Po chwili rozpoczął się koncert piosenki francuskiej. Na scenie pojawili się artyści: Ksenia Shaushyshvili i akordeonista Andrij. W przepiękny sposób zaprezentowali piosenki z repertuaru Edit Piaf oraz pieśń gruzińską, ukraińską i walc z filmu ?Noce i Dnie?.
Po nastrojowym koncercie pani dyrektor zaprosiła zainteresowanych historią Biblioteki na Noc Bibliotek słowami wiersza Doroty Dobak-Hadrzyńskiej:
?Ta Noc Bibliotek jest tylko raz do roku,
gdy można zajrzeć po biblioteczny spokój
między regały, gdzie myśli całe tony
ktoś pozamykał w różnej wielkości tomy.?
/DoDoHa 10.04.2019r./




























