Ekologiczne warsztaty, zabawy i konkursy podczas tegorocznych dożynek – do Trzcińska-Zdroju zawita EKO-STREFA

Podczas tegorocznych dożynek, w dniu 7 września, dzieci, młodzież i dorośli będą mieli okazję wziąć udział w edukacyjnym pikniku EKO-STREFA (w godz. 16.00-19.00) organizowanym przez Fundację Sireco oraz EKO-MYŚL. W ramach wydarzenia odbędą się bezpłatne i otwarte dla wszystkich mieszkańców warsztaty, konkursy i zabawy. Dla uczestników zajęć organizatorzy przewidzieli ekologiczne gadżety.

W programie spotkania m.in. rodzinny konkurs „Zostań SuperBohaterem recyklingu”, który będzie doskonałą okazją do sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie poprawnej segregacji odpadów. Uczestnicy nie tylko odpowiedzą na pytania teoretyczne, ale również we współpracy z ekspertami będą segregowali odpady, zwłaszcza te problematyczne: Gdzie wyrzucić worek po chipsach? Co robimy z opakowaniami wielomateriałowymi? Czy odkręcamy kapsle? Czy szklanki i żarówki możemy wyrzucać do pojemnika zielonego? Segregacja odpadów to nie łatwy temat, ale Fundacja Sireco i EKO-MYŚL mają znakomite pomysły, jak mówić o nim przystępnie, praktycznie i ciekawie. Kluczem do sukcesu jest wspólna zabawa!

Tego dnia familijnie, całymi rodzinami, mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach przygotowanych w myśl zasady 3R (REduce, REuse, REcycle): Ograniczaj, Używaj ponownie, Recyklinguj. W programie EKO-STREFY: 

  • Konkurs rodzinny „ZOSTAŃ SUPERBOHATEREM RECYKLING„, w ramach którego przetestujemy wiedzę mieszkańców na temat poprawnej segregacji odpadów, a prawidłowe wykonanie zadań nagrodzimy ekologicznym gadżetem.
  • Warsztaty „MUZYKA ZE ŚMIETNIKA„, podczas których wykonamy proste instrumenty z odpadów, a może również na nich wspólnie zagramy, porozmawiamy o tym, jak prawidłowo segregować plastik, szkło i papier.
  • Warsztaty „KOMPOSTUJEMY – NIE MARNUJEMY!„, podczas których będziemy sadzić rośliny z wykorzystaniem kompostu z zakładu przetwarzania odpadów EKO-MYŚL w Dalsze we własnoręcznie wykonanych doniczkach z materiałów z odzysku, a także porozmawiamy o tym, czym jest kompost i skąd się on bierze. 
  • Warsztaty „MOJA EKO-TORBA„, podczas których będziemy malować i ozdabiać bawełniane torby i porozmawiamy o tym, dlaczego warto zastąpić jednorazowe siatki, torba wielokrotnego użytku.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu grantowego: „Mikrodotacje, Lokalne Przedsięwzięcia NOWEFIO w Województwie Zachodniopomorskim 2024-2026”. Realizacja projektu sfinansowana została ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego

#NOWEFIO, #NIW