Ferie zimowe 2010 w Bibliotece

 

 

Tegoroczne ferie rozpoczęły się od spotkania dzieci z policjantką. Tematem spotkania były bezpieczne zabawy na dworze podczas zimowego wypoczynku. Mając do dyspozycji kredki i farby, dzieci wykonały prace, ostrzegające ich samych przed bezmyślnym zachowaniem podczas zabaw na śniegu. Najciekawsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone maskotkami/J. Kozak, P. Jaszczyszyn, D. Kępa/. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały odblaski. Pani policjantka ostrzegła przed niebezpieczeństwami zagrażającymi najmłodszym, które powodują przykre konsekwencje. Pokazała także policyjne rekwizyty, w które wyposażony jest każdy policjant pełniący służbę.

Korzystając z prostych przepisów kulinarnych dzieci samodzielnie przygotowywały smaczne przekąski, poznając przy tym zasady zdrowego odżywiania na podstawie żywieniowej piramidy.

Wyśmienicie udawały się przeróżne ciasteczka. Wabiły łasuchów swym zapachem. Natychmiast znikały z talerzy.

Z okazji 65 rocznicy wyzwolenia miasta dzieci obejrzały archiwalny film o pierwszych osadnikach

na ziemiach zachodnich. Rozmawiano o powojennej rzeczywistości zastanej przez osiedleńców oglądając rodzinne pamiątki zgromadzone w bibliotece. Dzieci malowały także piękne miejsca w mieście. Najpiękniejszy rysunek wykonała A. Łusiak i P. Jaszczyszyn.

Codziennie dzieci wykonywały tematyczne prace plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów. Uczestniczyły w zabawach integracyjnych. Wiele radości wywołały zabawy chustą edukacyjną oraz przechodzenie przez tunel.

W drugim tygodniu ferii miało miejsce spotkanie z myśliwym, które dotyczyło dokarmiania zwierzyny leśnej. Były ciekawe opowieści o mieszkańcach naszych lasów: sarnach i dzikach. Myśliwy mówił o zadaniach jakie stoją przed leśniczymi i kołami łowieckimi w czasie ciężkiej zimy. Przestrzegał przed zbliżaniem się do leśnych paśników. Pokazał lornetkę i broń. Spotkanie zakończyło się konkursem plastycznym pt: ?Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę?. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Koło Łowieckie ?Cyranka?/K. Kalisz, O. Sugier, W. Gieczańska, N. Skoczek/. Przed budynkiem rozpalono ognisko, gdzie pieczono kiełbaski.

Dzieci hasały na śniegu, przeciągając linę, rzucając śnieżkami do celu…W bibliotece na wszystkich czekała gorąca herbatka i koło fortuny przygotowane przez Panią Różę Ryczańczyk.

W ostatnim dniu ferii dzieci zrobiły kolorowe walentynki. Zajadały gofry i naleśniki.

 

Dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku- Zdroju dziękuje za pomoc rzeczową lub finansową, która przyczyniła się do lepszej organizacji ferii zimowych dla dzieci:

Kołu Łowieckiemu ? Cyranka?,

Robertowi i Marcie Kopanickim,

Kazimierzowi Wróbel,

Adolfowi Ostrowskiemu,

Joannie Janusz,

Róży Ryczańczyk.