Dnia 15.05 2012r, oraz 16.05.2012r. w filii Biblioteki Publicznej w Stołecznej odbyły się zajęcia biblioteczne połączone ze wspomnieniami Janusza Korczaka.
Dzieci zapoznały się z życiorysem, twórczością, oraz z działalnością pana Korczaka. Wysłuchały niezwykłej historii pt. ? Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku? autorką której jest Beata Ostrowicka, oraz dowiedziały się o co walczył doktor ?Pan Doktor?.
Janusz Korczak znany również jako „Stary Doktor”. Był lekarzem i pedagogiem, jego prawdziwe nazwisko brzmiało Henryk Goldszmit. Urodził się 22 lipca 1878r. albo 1879r. w Warszawie. Roku urodzenia nie można już teraz ustalić. Pochodził z rodziny zamożnego adwokata pochodzenia żydowskiego, która od dawna wrosła w polską kulturę i tradycję. Całe życie Korczaka związane było z Warszawą. Gdy Henryk miał lat 18, wydarzyła się rodzinna tragedia. Śmierć ukochanego ojca zrujnowała materialnie rodzinę. Ciężar jej utrzymania spadł na barki Henryka, studenta medycyny. Sytuacja ta zmuszała go do udzielania korepetycji leniwym dzieciom bogatych rodziców. Już w tym czasie zaczynał interesować się psychiką i warunkami życiowymi dzieci biednych. Był częstym gościem robotniczych dzielnic Powiśla, Solca, Woli i Starówki. Starał się pomóc najbiedniejszym. Chodził po domach, opowiadał baśnie, w wieczór wigilijny był św. Mikołajem roznoszącym groszowe podarki, pomagał w nauce. Wkrótce podjął działalność społeczną w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. Uczył także ubogie dzieci.