Pożegnanie zimy…

Maluchy z marzanną
Maluchy z marzanną

21 marca – pierwszy dzień wiosny i czas na pożegnanie zimy. Dzieci w Akademii nieśmiało spoglądały w kierunku wielkiej kukły, stojącej w rogu sali. Pierwszy raz widziały takiego stwora. Dowiedziały się, że to marzanna- zimowa panna, powstała ze słomy lub siana okrywającego rośliny w ogródkach.

Pożegnać zimę to spalić marzannę. Najpierw rozpoczęły się tańce i pląsy z marzanną z wykorzystaniem rekwizytów: szarf, balonów, chusty. Dzieci spostrzegły także zmianę w wystroju biblioteki. Drzewo z zmieniło szatę i zazieleniło się. Wokół pojawiły się kwiaty i motyle.

Z jeziorka wyszły żaby. Na niebie zajaśniało słońce. Świat się zazielenił. Ptaszek przysposobił budkę lęgową na swoje mieszkanie. To znak, że Wiosna rozpoczęła swoje królowanie. I w tym dniu przygotowano tor z przeszkodami. Maluchy utrzymywały równowagę na ósemce. przechodziły po jeżykach, przeskakiwały między szczebelkami drabinki. Wykonały także ćwiczenie manualne polegające na łączeniu ogniw łańcuszka. Efektem końcowym były łańcuchy, którymi dzieci się pochwaliły.

Potem wszyscy udali się z marzanną nad rzekę. Przy dźwiękach gwizdków marzanna została podpalona i wrzucona do wody. Odpłynęła w siną dal.