Śniadanie Wielkanocne

Powiększ obraz

10 kwietnia 2010r. w Trzcińskim Centrum Kultury w Trzcińsku- Zdroju miało miejsce śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, niepełnosprawnych i starszych. Mogło przybrać niecodzienny charakter dzięki współpracy Centrum Kultury, Biblioteki i ? Caritasu?. Wśród gości  zasiadł Burmistrz Z. Kitlas  z małżonką, ksiądz proboszcz tutejszej parafii Ignacy Stawarz, członkowie zespołu ?Brzozowianki? i ?Borowiny? oraz uczestnicy konkursu wielkanocnego na świąteczne wypieki.

Wszystkich obiegła wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu. W związku z tym tragicznym wydarzeniem głos zabrał Burmistrz Zbigniew Kitlas, który zaproponował uczczenie ofiar minutą ciszy i modlitwę w ich intencji. Poprowadził ją ks. Ignacy Stawarz. Była także chwila refleksji o wydarzeniach sprzed pięciu lat, kiedy podczas podobnej uroczystości wszyscy łączyli się w bólu i modlitwie z Ojcem Świętym w jego odchodzeniu. Jan Paweł II  pokazał jak ważne jestwzajemne pojednanie i obecność drugiego człowieka wspierającego w żalu.

Dzieci ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej pod kierunkiem Moniki Sidorczuk wprowadziły w świąteczny nastrój przybliżając zwyczaje i obrzędy świąt  Wielkiej Nocy. Mówiły o pisankach, wielkanocnym baranku, spotkaniu rodziny, tradycyjnych wypiekach, laniu wodą itp. Przypomniały  stary zwyczaj ?chodzenia z kurkiem?, zbierając do koszyczków monety i słodycze. Następna część spotkania poświęcona była istocie Miłosierdzia Bożego, które tak bardzo potrzebne jest tam, gdzie panuje nienawiść, gdzie brak szacunku do życia, wojna przynosi śmierć niewinnych. Łaska miłosierdzia koi ludzkie umysły i serca .

Jest Ono wyrazem miłości Boga do człowieka. Wystarczy zaufać Jezusowi i powierzyć Jemu swoje życie, by uzyskać łaskę przebłagania dla siebie i całego świata. Po odczytaniu fragmentu pisma świętego o ?Niewiernym Tomaszu? mówiono o znaczeniu wiary, która jest wielkim darem dla człowieka.  Po rozważaniach ks. I. Stawarz poświęcił przygotowane pokarmy i potrawy wielkanocne. Spożywano je w skupieniu. Były także życzenia: zdrowia, uśmiechu, mimo codziennych przeciwności i wielu łask od zmartwychwstałego Jezusa. Na zakończenie śniadania, komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Sawicka, Stella Krajczyńska, Mirosław Basarab i Regina Brzezińska, podała  werdykt. Komisja   nie wyłoniła jednoznacznych faworytów, ponieważ konkurs odbywał się pod hasłem ?Masz, mażesz, potrafisz- podziel się z innymi?.

Każdy z biorących w nim udział dołożył wielu starań, by ?osłodzić?, choć na chwilę życie innym ludziom.Dziękując wszystkim za udział, przewodniczący Komisji M. Basarab wręczył ?Podziękowania?i atrakcyjne  nagrody rzeczowe.