Od lat zajęcia w Bibliotece podczas ferii zimowym cieszą się dużym powodzeniem zarówno dzieci i ich rodziców. Przede wszystkim dlatego, że jest bezpiecznie i ciekawie. Każdy dzień przynosi jakieś nowe wyzwania i niespodzianki. Jest przede wszystkim wspaniała zabawa. Uczestnikom zajęć nigdy nie brakuje dobrego humoru. Zawsze też można wypożyczyć ciekawą książkę, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, by przy lekturze odpocząć w domowym zaciszu.
Już na początku pierwszego tygodnia ferii miała miejsce pogadanka o zasadach bezpieczeństwa w różnych warunkach i kierowaniu się zdrowym rozsądkiem, dla uniknięcia przykrych konsekwencji własnych czynów. Nie tylko związanych z zimowym wypoczynkiem na powietrzu: przy korzystaniu ze ślizgawek, wchodzeniu na lód (rzeki, jeziora, zbiorniki), zjazdach z ośnieżonych górek, ale także przebywając w pomieszczeniach zamkniętych: świetlicach, domach itp.
W roku 2016 wszystkie propozycje zaplanowanych działań zostały zrealizowane zgodnie z planem. Propozycji było niemało. Każde dziecko mogło skorzystać z form, które go najbardziej interesowały. Było wesoło i gazetowo. Gazety w roli głównej stały się wtórnym materiałem do zabawy. Maluchy także w czasie ferii uczestniczyły w zabawach Bajkowej Akademii Malucha. Przychodziły także, by wymienić książeczki do czytania i oglądania.
Dnia 2 lutego z okazji 71 rocznicy odzyskania niepodległości dzieci uczestniczyły w pogawędce o historii Trzcińska i jego wyzwoleniu. Potem były konkursy: wiedzy o mieście i plastyczny- piękne zakątki. Podsumowaniem i usystematyzowaniem wiedzy było wspólne wyjście do Trzcińskiej Izby Pamięci. Tam obejrzenie gablot geologicznych, znalezisk, pamiątek i prostych narzędzi przywiezionych przez osadników z różnych miejsc, zapoznanie się tablicami o budowie zabytków, funkcjonowaniu młyna itp. Dla wielu zwiedzających dużym przeżyciem było wejście na przeszkloną szybę i obserwowanie biegu rzeki. Dzieci uczestniczyły w animacjach i przedstawieniach teatralnych o tematyce zimowej. Potem wykonywały prace plastyczne w zimowej scenerii.
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie zajęciami kulinarnymi. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczą się przygotowywać smaczne przekąski i piec ciasteczka. Samodzielnie korzystają z proponowanych przepisów, zachowując odpowiednie proporcje. Przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny, obowiązujących przy przygotowywaniu posiłków.
Ostatkowe przysmaki okazały się dobrym i smacznym sposobem, by przegonić nudę. Dzieci poznały już trochę zapomniane ostatkowe tradycje, poprzedzające wielki post, obchodzone w różnych regionach Polski, głównie na wsiach. Cała grupa z ochotą zabrała się za przygotowanie słodkich przysmaków. Jedni przygotowywali ciasto, wałkowali, wycinali, drudzy smarowali, układali. Wszystko sprawnie, bezpiecznie, smacznie i czysto. Efekt końcowy okazał się zadowalający. Ciasteczka błyskawicznie znikały z talerzy a zapach pozostawał jeszcze na długo.
Kreatywne zabawy z książką Ildiko Boldizsar: ?Narodziny księżniczki? dotyczyły wyjątkowości każdej kobiety i nieuchwytnych ?darów od losu?, którymi obdarowują nas w chwili narodzin niebiańskie księżniczki: zdrowie, piękno, cierpliwość, prawdomówność, czyste serce, radość, dobroć, wdzięk i wytrwałość. Celem ćwiczeń było zwrócenie uwagi uczestników na fakt posiadania darów i dbanie o ich odpowiednie wykorzystanie.
Ważnym akcentem tegorocznych ferii było spotkanie z komendantem OSP w Trzcińsku-Zdroju o zasadach bezpieczeństwa w każdej sytuacji, ostrożności i udzielaniu pierwszej pomocy. Szeroką wiedzą i umiejętnościami w zakresie pierwszej pomocy zaskoczyła wszystkich uczennica SP w Stołecznej Ola Lis. Dziewczynka potrafiła ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i przywrócić funkcje oddechowe. Nauczyła dzieci piosenki o numerze alarmowym i udzielaniu pierwszej pomocy. Wykonano także misiaczki -przypominaczki, z numerami alarmowymi.
Dzięki temu wszystkie dzieci zapamiętały numery ratujące ludzkie życie.
Zabawy teatralne są ciekawą formą spędzania wolnego czasu i ciągle zyskują swoich sympatyków. Ćwiczenia dotyczą nie tylko zabaw językowych, uczą funkcjonowania w grupie, kształtują i rozwijają wyobraźnię. Podczas zajęć dzieci poznały różne rodzaje lalek i same wykonały własne lalki do małego teatrzyku.
Niemal codziennie dzieci wykonywały prace plastyczne,wykorzystując różne materiały i techniki np: stare gazety (technoportrety), sztuczny śnieg, potłuczone bombki (zaśnieżone obrazki),
kolorowy brokat, kredki woskowe (niebiańska kraina), rolki po papierze toaletowym, włóczkę, karbowaną bibułę, folię samoprzylepną, wycinanki (kukiełki) itp. Z zainteresowaniem malowały, wycinały, kleiły.
Dla lubiących aktywność fizyczną przy muzyce przeznaczone były zajęcia rytmiczno-taneczne z elementami tańca nowoczesnego. Uczestniczyło w nich ok. 35 osób.
Podczas tegorocznych ferii na nudę chyba nikt nie powinien narzekać.
Oprac. Regina Brzezińska