Sprawozdanie z działań Biblioteki i Centrum Kultury w Trzcińsku- Zdroju podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży „Bezpieczne Wakacje 2024”
Czerwiec:
22.06.24- Noc Świętojańska: obrzędy i zwyczaje, konkursy: na wianek świętojański, rozpoznawanie ziół itp; występy lokalnych artystów: zespoły Szyk, Mini Szyk, Cogito oraz soliści, tańce słowiańskie- Sahiba Disy; koncert zespołu Future Folk, „Fire Show”; zabawa pod chmurką – DJ Hanys; zabawy z animatorem dla dzieci, zamki dmuchane, tatuaże, stoiska gastronomiczne, wata cukrowa, popcorn.
Noc Świętojańska nad Trzcińskim Jeziorem
W sobotnie popołudnie 22.06.24 pracownicy BiCK zaprosili mieszkańców do trzcińskiego amfiteatru, by wspólnie świętować Noc Świętojańską. Na amfiteatrze stanęła okazała scena, na której rozpoczęły się prezentacje. Publiczności przybliżono ludowe wierzenia i zwyczaje, celebrowane podczas Wianków, Sobótek czy Kupalnocki. To świętowanie obchodzono jako słowiański festiwal miłości, gdzie ogień, woda, kwiaty i zioła odgrywały znaczącą rolę. Wierzono, że gdy natura jest u szczytu sił, trzeba skorzystać z energii jej żywiołów. Było ludowo i folkowo. Najpierw wystąpiła Kapela Borowiny pod kierunkiem Mirosława Basaraba prezentując piosenki ludowe, z zaproszeniem do wspólnego śpiewania. Na ludową nutę zaśpiewały także zespoły: Mini Szyk, Szyk, Cogito, prowadzone przez panią instruktor Elżbietę Moska. Soliści: Ala i Pola Janik, Kacper Stępka, Kalina Pieróg, Zuzanna Kujawa, Fabian Kiciński, Kacper Koster zaśpiewali przeboje znane i lubiane /instr. E. Moska. Zgromadzona na amfiteatrze publiczność podziwiała tańce słowiańskie w wykonaniu zespołu Sahiba Disy. W trakcie występów odbywały się konkursy dla publiczności: na rozpoznawanie ziół, rozdzielanie ziaren (konkurs rodzinny). Rozstrzygnięto konkurs na wianki. Było ich 23. Wszystkie były przepiękne. Ich wykonawcy otrzymali nagrody rzeczowe. Po godz. 20.00 zagrał i żywiołowo zaśpiewał zespól Future Folk- gwiazda wieczoru, wykonujący elektroniczną muzykę taneczną z gatunku drum’n’bass i dubstep z wpływami folku góralskiego. Publiczność wysłuchała piosenek: „Malinowa dziewczyno”, „Bo ja Cie kochom”, „Hej bystra woda” itp. Przed godz. 22.00, na zabawowym placu miał miejsce pokaz Fire- Show. Obfitował w wiele niespodzianek i do końca był nieprzewidywalny. Potemrozpoczęła się zabawa pod chmurką. DJ Hanys zabawiał zgromadzonych do 2.00 w nocy. Frekwencja, jak zawsze dopisała.
Zadanie dofinansowane w ramach programu SPOŁECZNIK – ?Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR.
Wycieczka dzieci do lasu
Dnia 25.06.2024 r. miała miejsce wycieczka dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów z Góralic, do pobliskiego lasu. Miejscem docelowym było pole biwakowe nad jeziorem Dłużyna. Przedsięwzięcie to było wynikiem realizacji Programu Przeciwdziałaniu Przemocy, Alkoholizmowi, Narkomanii itp, którego organizatorem były: Biblioteka i Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza w Góralicach.
Celem wycieczki było: uświadomienie zagrożeń płynących z agresji, wskazanie sposobów na rozładowanie emocji ale także odkrywanie i poznawanie walorów najbliższej okolicy, rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, poznanie leśnej flory i fauny.
Na miejscu grupę przywitali pracownicy Nadleśnictwa. Pan Nadleśniczy przypomniał zasady zachowywania się w lesie, z uwzględnieniem zakazów, których należy przestrzegać. Na dzieci czekało wiele atrakcji m.in.: ogromne puzzle do ułożenia, plansze do odgadywania ptaków i ssaków oraz zabawa w wygibajtusa. Pracownicy Nadleśnictwa omówili i objaśnili zagadnienia występujące na tablicach informacyjnych. Ciekawie opowiadali o drzewoterapii. Po części rekreacyjno – edukacyjnej przyszedł czas na posiłek. Na uczestników czekały upieczone kiełbaski, zasponsorowane przez Nadleśnictwo Myślibórz oraz słodkości upieczone przez rodziców. Pozostałe artykuły zostały zakupione przez pana Sołtysa i Radę Sołecką z Góralic. Na koniec dzieci otrzymały od Nadleśnictwa różne gadżety.
Była to kolejna interesująca lekcja przyrody. Turystyka i przebywanie na łonie przyrody eliminuje napięcie psychiczne i podnosi odporność na stres. Kształtuje również pozytywne nawyki przebywania w grupie.
Lipiec:
Biblioteka dla Dzieci i Dorosłych czynna w godz. 8.00-16.00
Soboty nieczynne
1.07.24- 13.07.24; 29.07.24-31.07.24 Zajęcia dla dzieci – Oddział dla Dzieci
zabawy integracyjne (zabawy z chustą, skoki przez linę, wspólne wykonanie wielkiego obrazu letniej łączki, eksperymenty naukowe, zabawy kulinarne (sałatka owocowa), sportowe, zajęcia plastyczne w oparciu o teksty literackie z wykorzystaniem różnorodnych materiałów (ozdoby z masy solnej z wykorzystaniem roślin łąkowych, malowanie kredą); zabawy tematyczne (krótka podróż w kosmos, spotkanie z książką popularno- naukową, poznanie układu słonecznego i przygotowanie makiety)
1.07.24- godz. 11.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. 0 -I /Anna Sobolewska;
2.07.24- warsztaty biżuterii dla dzieci /7- 9 lat/ godz.10.00;
dla dzieci i młodzieży /10-14 lat/godz. 12.30;
młodzież i dorośli /15 lat?/ godz.16.00;
Wakacyjne spotkania warsztatowe
Dnia 2.07.24 miały miejsce 3 spotkania warsztatowe, które prowadziła artystka, rękodzielnik pani Marta Jędras. W pierwszym spotkaniu uczestniczyły dzieci w wieku 7-9 lat. Wykonywały kamyczkową mozaikę, wymagającą cierpliwości i dokładności.
Drugie spotkanie przeznaczone było dla dzieci w wieku 10-14 lat i dotyczyło wykonania łapaczy snów. Powstały ciekawe formy łapaczy, ozdobione różnorodnymi gadżetami. Były to kolorowe pióra, wstążki, kamyczki, szkiełka itp. Dzieci były zadowolone z efektów swojej pracy.
Trzecie spotkanie przeznaczone było dla młodzieży i dorosłych. Warsztaty cieszyły się największym zainteresowaniem. Była to okazja do poznania zasad wykonywania drobnych form biżuterii: doboru barw materiałów, faktur szkła i rodzaju kompozycji. Uczestnicy zapoznali się z praktyką techniki witrażowej Tiffaniego. Najpierw powstały szkice projektów. Dokonano selekcji i komponowania materiałów. Potem nastąpiła obróbka szkła i w końcu wykonanie ozdób. Warsztaty kończyły się czyszczeniem i zabezpieczeniem przed utlenianiem elementów metalowych. Były treningiem sprawności manualnej uczestników.
Trzciński, Rodzinny Rajd Rowerowy
Dnia 7.07.24 miał miejsce drugi w tym roku, Rodzinny Rajd Rowerowy z cyklu „Rowerowa Familiada Trasami Pomorza Zachodniego”. Uczestniczyło w nim 110 osób. Temu cyklicznemu przedsięwzięciu przyświecają cele: Pokazanie piękna „Naszej Małej Ojczyzny”, poznanie flory i fauny, przybliżenie zdarzeń historycznych, które miały miejsce na tym terenie oraz pokazanie perełek architektury. Nadrzędnym celem jest promowanie zdrowego stylu życia, przede wszystkim aktywnego spędzania czasu, rozładowanie negatywnych emocji oraz integracja uczestników. Środki finansowe na organizację rajdu zostały pozyskane przez Stowarzyszenie „Aktywni”. Zadanie dofinansowane w ramach programu SPOŁECZNIK – Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR.
W niedzielne przedpołudnie na parkingu, przed sklepem Dino pojawili się miłośnicy rowerów i aktywnego wypoczynku, by wziąć udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Trasa rajdu liczyła 11 km (w jedną stronę) i prowadziła na ścieżkę rowerową, następnie do Brwic i drogą leśną do Rosnowa. Miejscem docelowym był plac zabaw w Rosnowie. Pani sołtys Aldona Mazurkiewicz użyczyła gościny rowerzystom, włączając się w organizację rajdu. Na placu odbył się piknik i wspólne biesiadowanie. Nie zabrakło także zabaw i konkursów dla dzieci. Ok. godz.14 rajdowicze udali się do trzynastowiecznego Kościoła, by poznać dzieje wsi, historię kościoła i obejrzeć zachowane eksponaty. Organizatorzy: Biblioteka i Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Aktywni” dokładają wszelkich starań, by rajdy były atrakcyjne, bezpieczne. W rajdach zawsze uczestniczy OSP (często Policja). Dużym wsparciem organizacyjnym jest zaangażowanie wolontariuszy, których jest coraz więcej. Aż 11 osób podzieliło się z uczestnikami rajdu swoimi wypiekami
8.07.24 godz. 11.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. 0 -I /Anna Sobolewska;
9.07.24 godz. 11.00- Konkurencje i rywalizacje sportowe dla dzieci.
W godzinach przedpołudniowych odbyły się – Konkurencje i rywalizacje sportowe dla dzieci na dworze, przy pięknej pogodzie. Były tory z przeszkodami, przeciąganie liny, rzuty do celu, bieg z przeszkodami, skoki z hula-hop. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach. Po zakończonych zajęciach przyszedł czas na relaks i odpoczynek przy książce. Z zainteresowaniem wysłuchały wakacyjnych opowieści pt „Zwariowane Wakacje taty Oli”- autorstwa Thomasa Brunstrom.
9.07. 24- godz. 16.00- sala widowiskowa BiCK Debata społeczna: „Bezpieczny Senior”
Policjanci z Komisariatu Policji w Chojnie i Posterunku Policji w Trzcińsku-Zdroju, realizując jedno z priorytetowych zadań jakim jest zacieśnienie współpracy ze społecznością lokalną, zaprosili seniorów do udziału w debacie społecznej pod nazwą „Bezpieczny senior – bezpieczeństwo w sieci”. Spotkanie odbyło się dnia 9 lipca w budynku Biblioteki i Centrum Kultury. W czasie debaty omówiono tematykę w zakresie bezpieczeństwa korzystania systemów teleinformatycznych tj: bezpieczne zakupy w sieci, jak nie dać się oszukać: „na wnuczka”, „Blika”. Seniorzy włączali się do dyskusji, dzieląc się własnymi doświadczeniami w temacie bezpieczeństwa.
10.07.24- Warsztaty cyrkowe dla dzieci /Kamil Żongler; godz. 11.00- 14.00
Dnia 10.07.24 miały miejsce warsztaty cyrkowe dla dzieci. Zajęcia prowadził Kamil Żongler. Było to aktywnie uczestnictwo dzieci w działaniach opartych na eksploracji i zabawie rekwizytami cyrkowymi oraz aktywnych grach zaczerpniętych z nurtu pedagogiki cyrku i teatru. Zabawa charakteryzowała się swobodą w działaniach, rozwijając koordynację wzrokowo-ruchową uczestników z zaangażowaniem obu półkul mózgowych, stymulując zmysły. Ćwiczenia wymagały cierpliwości oraz wytrwałości. Uczestnicy warsztatów byli zadowoleni i u satysfakcjonowani wspólnym, aktywnym doświadczaniem czegoś nowego.
10.07.24-Odwiedziny policjantów…
Dnia 10.07.24 Policjanci z Posterunku Policji w Trzcińsku-Zdroju odwiedzili dzieci uczestniczące w zajęciach organizowanych w BiCK. Rozmawiano o rozważnym zachowaniu podczas różnych sytuacji życiowych. Z racji fali upałów nawiedzających Polskę, policjanci zwrócili uwagę, na zachowanie środków ostrożności, by nie zrobić sobie krzywdy, przebywając na dworze: picie dużej ilości wody, używanie kremów z filtrem, zabezpieczenie głowy, przebywanie w miejscach zacienionych itp. Uczulali na korzystanie z kąpielisk strzeżonych i zabawy w wodzie pod okiem dorosłych. Apelowali o bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych, znajomość przepisów ruchu drogowego i posiadanie karty rowerowej.
13.07.24- godz. 10.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. I-III /Anna Sobolewska;
godz.12.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. IV-VIII /Anna Sobolewska;
20.07.24- godz. 10.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. I-III /Anna Sobolewska;
godz.12.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. IV-VIII /Anna Sobolewska
13.07.24 -Letnie granie : ?Wolter? oraz Zespół grecki MYTHOS;
zabawy dla dzieci z animatorem, zamki dmuchane; zabawa pod chmurką /DJ Kristo;
W sobotę 13 lipca 2024 o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców do trzcińskiego Amfiteatru na występ greckiej grupy wokalno – instrumentalnej Mythos, która zaprezentuje oryginalny i barwny koncert na żywo. Mythos to Grecy, piękne greckie stroje, greckie instrumenty. bouzuki, greckie melodie, śpiew, oraz świetna zabawa z publicznością połączona z nauką tańca. W trakcie koncertu zespołu Mythos usłyszycie Państwo największe greckie przeboje, zatańczycie wraz z nami taniec Greka Zorby czyli „Sirtaki” i „Hasaposerwiko”. Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy i wokaliści występujący już wiele lat na scenach Grecji, Polski, Niemiec, Szwecji, Francji, Holandii itd. biorąc również udział w koncertach znanych greckich gwiazd jak na przykład Demis Roussos, Vicky Leandros, Costa Cordalis, Antique, Bouzuki Band. Zapraszamy do wspólnej zabawy w rytm Zorby !
20.07.24- Kino plenerowe pod chmurką- SMZT i BiCK;
IDZIEMY DO KINA POD CHMURKĄ-20.07.24
Tak brzmi nazwa naszego nowego projektu: „Idziemy Do kina pod chmurką”. Łączymy przyjemne z pożytecznym, błogie zaleganie przed ekranem z odrobiną wysiłku fizycznego. W dwa weekendy tegorocznych wakacji serwujemy Państwu kino pod chmurką, a raczej pod gwiazdami! Tych na ekranie też nie zabraknie, bo zaprezentujemy dwie polskie produkcje w gwiazdorskich obsadach: „Zupa nic” z 2021 roku oraz „80 milionów” z 2011 roku. Wydarzenia plenerowe pod gołym niebem, na cyplu w Parku Miejskim w Trzcińsku-Zdroju! Są leżaki i przekąski, przy stoisku. Kino plenerowe okazało się strzałem w dziesiątkę. Było miło i przyjemnie. Publiczność dopisała.
28.07.22 godz. 17.00- Biesiada śląska: Kamraty, Borowiny i Goście- Kapela „Borzymianka”. Było na ludowo i wesoło, z tańcami śląskimi i dowcipami. Przez trzy godziny widzowie świetnie się bawili. Szkoda, że pogoda nie dopisała i wydarzenie miało miejsce na Sali widowiskowej BiCK.
Sierpień:
1.08.24- 9.08.24, godz. 11.00 Zajęcia w Bibliotece dla Dzieci: robienie projektu toreb zakupowych, gry planszowe (Bingo, Memory, Doble, Uno,Chińczyk, Kalambury);
Praca plastyczna, trójwymiarowa o tematyce morskiej, integrująca grupę, zabawy swobodne dzieci, zabawy z kolorową pianą, czytanie na polanie powieści detektywistycznych z serii „Biuro Detektywistyczne nr2”
3.08.24- godz. 10.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. I-III: glina /Anna Sobolewska;
godz.12.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. IV-VIII /Anna Sobolewska;
Góralice:
Biblioteka czynna w sierpniu od godz. 11.00-15.00
godz. 12.00-14.00 zajęcia dla dzieci;
Stołeczna:
Biblioteka czynna od godz. 10.00-15.00
19.08.24-30.08.24
godz. 12.00-14.00 zajęcia dla dzieci;
1.08.24- 80 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego-APEL na Rynku godz.17.00
Osiemdziesiąta rocznica Powstania Warszawskiego: Apel na trzcińskim Rynku
1 sierpnia o godz. 17.00 cała Polska stanęła w bezruchu. Na trzcińskim Rynku zatrzymały się dwa wozy strażackie. Zebrali się przedstawiciele władz lokalnych i mieszkańcy. Rozległy się przeraźliwe głosy syren alarmowych. Zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Potem głos zabrał Burmistrz Gminy B. Wróbel. Mówił o roli i znaczeniu tego powstańczego zrywu. Przenieśliśmy się pamięcią do wydarzeń sprzed 80 lat. Właśnie 1 sierpnia 1944r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, całą Warszawę obudziły krzyki zbuntowanej młodzieży. O 17.00- „Godzinie W” na ulicach miasta rozpoczęła się walka zdeterminowanych młodych ludzi, którzy chwycili w dłonie karabiny, bijąc się o wolną Polskę i lepszą przyszłość swoją i naszą. Zatraciliśmy się w przemyśleniach, wspominając warszawskich powstańców. Była modlitwa za uczestników powstania, wiersze i patriotyczne pieśni, które zaprezentowała Kapela Borowiny.
5.08.24- godz. 11.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. 0 -I /Anna Sobolewska;
9.08.24 – godz.10.00-14.00 zamki dmuchane /bezpłatne
godz. 14.00- zabawa w pianie
Biblioteka i Centrum Kultury zaprosiła wszystkie dzieci na kolejną odsłonę wydarzenia pt. „Bezpieczne Wakacje z BiCK” ,które odbyły się w piątek 9 sierpnia 2024 w Parku Miejskim. Od godziny 10.00 do 14.00 dzieci mogły poskakać na zamkach dmuchanych. O godz. 14.00 baraszkowały w pianie. Dzieci mokre i szczęśliwe wróciły do domów. Pogoda dopisała i humory też.
Baśniowa Noc w Góralicach
Z czwartku na piątek, czyli z 8 na 9 sierpnia 2024 r. o godz. 18.00 na sali w świetlicy wiejskiej w Góralicach rozpoczęła się „Baśniowa noc”. W spotkaniu wzięły udział dzieci i młodzież zarówno z Góralic jak i przebywające na wakacjach. Część z nich była przebrana za postacie z ulubionych baśni. „Baśniowa Noc” rozpoczęła się przywitaniem wszystkich uczestników, przedstawieniem tematyki oraz celu spotkania. Był czas na wspólną zabawę i słodki poczęstunek. Po wspólnym posiłku wszyscy wzięli udział w grze terenowej, która nawiązywała do tematu spotkania. Dzieci w 10 wyznaczonych miejscach musiały odszukać fragmenty baśni Ch. H. Andersena „Calineczka”. Na końcu trasy, na placu zabaw czekało na nich przygotowane wcześniej ognisko z możliwością upieczenia kiełbasek, co w połączeniu z zabawą na świeżym powietrzu było miłą atrakcją. Po powrocie na salę dzieci i młodzież na kartce w kształcie książki z odnalezionych fragmentów baśni ułożyły ją w całość i odczytały. Również odbył się quiz z wiedzy o baśniach. Mimo późnych godzin nocnych duże zainteresowanie wszystkich uczestników wzbudził film pt. „Emma i czarny jaguar”. Rano, po śniadaniu choć niewyspani lecz pełni niesamowitych wrażeń wróciliśmy do domów. Organizatorami przedsięwzięcia byli : Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys i Rada Sołecka, oraz Filia Biblioteki Publiczna w Góralicach.
Wyznaczonym wakacyjnym czasie w Góralickiej Bibliotece odbywały się codzienne zajęcia dla dzieci. Czytano bajki i opowiadania. Przygotowywano prace plastyczne. Odbywały się zajęcia kulinarne. Dzieci bezpiecznie spędzały czas na wspólnej zabawie.
10.08.24-godz. 10.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. I-III: glina /Anna Sobolewska;
11.08.24- Rodzinny Rajd Rowerowy
W niedzielę 11.08.24 odbył się ostatni z cyklu 3 rodzinnych rajdów „Rowerowej Familiady 2024”. Tym razem rajdowicze udali się do Dłuska Gryfińskiego. Zbiórka i obowiązkowe zapisy miały miejsce na parkingu sklepu Dino o godz. 10.30. Start rajdu godz. Punktualnie o godz. 11.00 rajd ruszył w drogę. Wspólne biesiadowanie miało miejsce na wielkim, wioskowym placu w Dłusku. Potrawy ustawiono na stołach, pod zadaszeniem. Wszyscy rajdowicze mogli zająć wygodnie miejsca. Podczas pikniku był wspólny posiłek, gry i zabawy dla dzieci. Szkole koło wolontariatu zorganizowało loterię fantową. Zebrane środki przekazano do fundacji na rzecz pomocy dla Hani Taberskiej. Rozlosowano nagrody rzeczowe i nagrodę specjalną- rower ufundowany przez Pana Burmistrza, tym razem, trafił do sześcioletniego uczestnika trzech rajdów z Żarczyna. W rajdzie uczestniczył 106 osób. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie była by możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe lokalnych firm I instytucji. Serdecznie dziękujemy : Programowi „Społecznik”, Kołu Łowieckiemu „Cyranka” Trzcińsko-Zdrój, Bankowi Spółdzielczemu w Chojnie, Firmie Vresspol, Urzędowi Miejskiemu w Trzcińsku-Zdroju
12.08.24- godz. 11.00- zajęcia plastyczne dla dzieci kl. 0 -I /Anna Sobolewska;
17.08.24- Kino plenerowe: SMZT, BiCK
17 sierpnia 2024 r. (sobota) o godz. 20.30 SMZT i BiCK zaprosiło mieszkańców na drugie Kino pod chmurką, na leżakach. Na cyplu, tuż przy Jeziorze Miejskim wyświetlony został polski film sensacyjny pt. „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka. Akcja filmu rozgrywała się na Dolnym Śląsku, jesienią 1981 roku. Dotyczyła sytuacji politycznej w Polsce, tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego. Młodzi działacze Solidarności postanowili zagrać va banque, organizując brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostało zablokowane.
Przekrocz Granice
W niedzielę 25 sierpnia 2024 r. w Trzcińsku-Zdroju BiCK gościła uczestników Rajdu Rowerowego który odbywa się w ramach serii pięciu wydarzeń dla amatorów dwóch kółek z Polski i Niemiec pt.” Przekrocz Granice – cykl transgranicznych treningów rowerowych”. Trasa pierwszego rajdu Gryfino-Trzcińsko skończyła się w naszym miasteczku, przy budynku BiCK. Była to propozycja dla grupy średniozaawansowanej – dystans 44,9 km trasą Blue Velo. Trening rowerowy poprowadził Przemysław Burzyc. Gościem specjalnym wydarzenia był Marek Rupiński – podróżnik i rowerowy ultra maratończyk. Wydarzenie dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027
Wakacje 2024 w Bibliotece w Stołecznej
Filia biblioteczna w Stołecznej podczas wakacji organizowała różne zajęcia czytelnicze, plastyczne oraz ruchowe. Zajęcia odbywały się w poniedziałki, środy i piątki.
W poniedziałki dzieci miały możliwość wysłuchania różnorodnych bajek i opowiadań znajdujących się w zbiorach biblioteki. Wykazywały się umiejętnościami czytelniczymi. Gdy pogoda dopisywała zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu. Czytano książki. Potem dzieci tworzyły prace plastyczne na podstawie wysłuchanych opowieści.
W środy spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu, grając w piłkę, malując kredami, skacząc w gumę, a także bawiąc się w gry i zabawy wymyślone przez dzieci.
Piątki odbywały się zajęcia plastyczne. Dzieci kolorowały obrazki, wyklejały plasteliną, wycinały. Grały w gry planszowe lub karciane.
Podczas wakacyjnych spotkań w bibliotece dzieci kreatywnie spędzały czas.
Oprac. Regina Brzezińska
Dyrektor BiCK w Trzcińsku-Zdroju