W świecie znaczka pocztowego…

Wspólne zdjęcie dzieci i filatelisty
Wspólne zdjęcie dzieci i filatelisty

Dnia 15.02.23 r. odbyło się spotkanie Tadeusza Kołuckiego – filatelisty. (czł. Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej) z dziećmi o historii znaczka. Celem spotkania było zainteresowanie dzieci historią, filatelistyką, poszukiwaniem informacji na określone tematy oraz zagospodarowanie czasu wolnego.

Tematem spotkania były znaczki pocztowe. Ich historia sięga roku 1860. Pierwszy polski znaczek przedstawiał tarczę z herbem Królestwa Polskiego na piersi carskiego orła. Wraz z pojawieniem się znaczków rozwinął się ruch filatelistyczny (hobby), polegający na kolekcjonowaniu walorów pocztowych gł. znaczków. Dzieci oglądały klasery ze znaczkami. Posługiwały się pęsetami, by wyciągnąć znaczek z klaseru lub go włożyć. Pan Tadeusz namoczył wycięte z listów znaczki w miseczkach z wodą. Zadanie dzieci polegało na delikatnym odklejeniu znaczka (po odmoknięciu papieru), by go nie uszkodzić. Pan Kołucki opowiadał jak dawniej ludzie przekazywali sobie ważne informacje, korzystając z usług pocztylionów. Każde dziecko dowiedziało się jak należy prawidłowo adresować listy i gdzie nakleić znaczek.

Potem wszystkie dzieci udały się do parku, by trochę się rozruszać i odetchnąć świeżym powietrzem. Robiły przysiady, podskoki i obserwowały przyrodę.

W tym dniu czekała na dzieci jeszcze jedna atrakcja:SPOTKANIE Z ZIELONĄ PÓŁNUTKĄ, przygotowany przez Agencję Artystyczną Pro Musica.

Był to koncert edukacyjny dla najmłodszych z muzyką na żywo. Muzyka zaciekawiała i przyciągała. Wykonawcy uczyli zachowania na koncertach, skracając dystans między ?widownią? a artystami. Treści dydaktyczne zostały przekazane w postaci dialogu i zabawy. Mali widzowie aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu: bili brawo, odtwarzali zachowania księżniczki na scenie. Trafnie określali nastrój wykonywanej muzyki. Rozróżniali muzykę wolną i szybką, odczytywali nastroje w muzyce (wesoła lub smutna), odróżniali muzykę głośną od cichej, nazwali instrumenty oraz wykonawcę np: śpiewak, skrzypek, pianista, flecista, kontrabasista, itp.

Ostatnim kreatywnym zadaniem dla uczestników ferii, nawiązującym do filatelistyki było zaprojektowanie własnego znaczka pocztowego.