Wycieczka dzieci z Góralic do szkółki leśnej w Swobnicy

Dnia 06.07.2022 r. dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej i dziecięcy czytelnicy Biblioteki
w Góralicach udały się na wycieczkę do Gospodarstwa Szkółkarskiego w Swobnicy, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna. Dojazd samochodami zorganizowali rodzice. Na miejscu wszyscy udali się na ścieżkę edukacyjną, która mierzy ok. 2 km. Uczestników wycieczki oprowadzali pracownicy Nadleśnictwa Myślibórz.

Grupa dotarła do czystego jeziora pełnego różnych gatunków ryb. Tam znajdowała się grodzisko-osada powstała około 3 tys. lat temu. Rozciąga się tam obszar mokradeł i rozlewisk, w których żyją bobry. Na ścieżce umieszczono liczne tablice. Leśnicy wyjaśniali zagadnienia na nich zawarte np. zachowania się w lesie z uwzględnieniem zakazów. Opowiadali o zwierzętach, żyjących w naszych lasach, o szkodnikach niszczących drzewa i leczniczej siłe drzew. Następnie wycieczka udała się do ustronnego miejsca na terenie szkółki, gdzie pieczono kiełbaski (za sponsorowane przez Nadleśnictwo Myślibórz). Był też słodki poczęstunek ufundowany przez Koło Gospodyń i sołtysa w Góralicach. Przyszedł czas na aktywną zabawę na placu zabaw i spędzenie czasu na łonie przyrody. Końcowym punktem programu była wizyta w szkółce leśnej. Można było zobaczyć materiał przygotowany do siewu, siew oraz pielęgnację sadzonek.

W podziękowaniu za lekcję przyrody, uczestnicy wycieczki wręczyli leśniczym upominkami, którzy w zamian obdarowali dzieci gadżetami od Nadleśnictwa.

Spotkania z przyrodą kształtują pozytywne nawyki przebywania w lesie, rozszerzają wiedzę przyrodniczą, uczą dostrzegania piękna przyrody i odpowiedzialności za jej stan.